Premiul anului - Mobilitatea Erasmus+

Programul „PREMIUL ANULUI. MOBILITATEA ERASMUS+” (PA-MERAS) al Universității Transilvania din Brașov continuă cu premierea celei mai performante mobilități Erasmus+ realizată de studenții universității pe parcursul anului universitar 2018-2019.

A. Calendarul de desfăşurare a programului PA-MERAS

• 01-25.10.2019 Înscrierea candidaților la competiție, prin depunerea dosarelor de candidatură la Registratura universității;
  • 28.10-08.11.2019 Analiza dosarelor de candidatură;
  • 15.11.2019 Anunțarea rezultatelor selecției;
  • 18.11.2019 Acordarea premiului în cadrul unei ceremonii de premiere organizată la Aula Universității, Sala UI7, ora 14.30.

B. Obiectivele programului PA-MERAS

• Promovarea şi susținerea Programului de mobilități Erasmus+ în rândul studenților Universității Transilvania din Braşov.
  • Creșterea calității rezultatelor profesionale ale studenților pe perioada mobilității de studiu/ practică.
  • Formarea unui grup al studenților Erasmus+ care să contribuie la creşterea calității educației în universitate.

C. Condiții de eligibilitate

Candidații trebuie să îndeplinească, cumulat, următoarele condiții:

• o au finalizat o mobilitate Erasmus+ de studiu/ practică pe parcursul anului universitar 2018-2019 (dosar de mobilitate complet);
  • au îndeplinit obligațiile contractuale de mobilitate;
  • au completat dosarul de candidatură pentru competiția PA-MERAS.

D. Dosarul de candidatură pentru premiul PA-MERAS va conține:

• eseul de mobilitate (de maximum două pagini), cu evidențierea realizărilor deosebite obținute în timpul mobilității;
  • scrisoarea de recomandare de la un reprezentant al universității/ instituției gazdă;
  • scrisoarea de recomandare de la coordonatorul de facultate/ departament, UniTBv;
  • fotografie reprezentativă din timpul mobilității.

Dosarul de candidatură se va depune la Registratura universității, în plic închis, cu menționarea numelui candidatului şi a facultății la care acesta este înmatriculat.
Criteriul de selecție îl constituie calitatea documentelor din dosarul de candidatură.

Candidații ineligibili/ dosarele de candidatură incomplete sau depuse după data de limită de înscriere nu vor intra in competiție.

Procedură evaluare candidaturi PA-MERAS 2018-2019

Proces verbal verificare eligibilitate PA-MERAS_2018-2019

Programul „PREMIUL ANULUI. MOBILITATEA ERASMUS+” (PA-MERAS) al Universității Transilvania din Brașov continuă cu premierea celei mai performante mobilități Erasmus+ realizată de studenții universității pe parcursul anului universitar 2017-2018.

A. Obiectivele programului PA-MERAS

• - Promovarea şi susținerea Programului de mobilități Erasmus+ în rândul studenților Universității Transilvania din Braşov.
  • - Creșterea calității rezultatelor profesionale ale studenților pe perioada mobilității de studiu/ practică.
  • - Formarea unui grup al studenților Erasmus+ care să contribuie la creşterea calității educației în universitate.

B. Condiții de eligibilitate
Candidații trebuie să îndeplinească, cumulat, condițiile:

• - au finalizat o mobilitate Erasmus+ de studiu/ practică pe parcursul anului universitar 2017-2018 (dosar de mobilitate complet);
  • - au îndeplinit obligațiile contractuale de mobilitate;
  • - au completat dosarul de candidatură pentru competiția PA-MERAS.

C. Dosarul de candidatură
Dosarul de candidatură va conține:

• - eseul de mobilitate (de maximum două pagini), cu evidențierea realizărilor deosebite obținute în timpul mobilității;
  • - scrisoarea de recomandare de la un reprezentant al universității/ instituției gazdă;
    - scrisoarea de recomandare de la coordonatorul de facultate/ departament;
  • - fotografie reprezentativă din timpul mobilității.

Dosarul de candidatură se va depune la Registratura universității, în plic închis, cu menționarea numelui candidatului şi a facultății.

D. Calendarul de desfăşurare a programului PA-MERAS

• 01.10-19.10.2018 Înscrierea candidaților la competiție, prin depunerea dosarelor de candidatură la Registratura universității;
  • 22.10-02.11.2018 Analiza dosarelor de candidatură;
  • 05.11.2018 Anunțarea rezultatelor selecției;
  • 06.11.2018 Acordarea premiului în cadrul unei ceremonii de premiere organizată cu prilejul „International Students Cultural Night Out”.

Procedura de selectie PA-MERAS 2017-2018.

Eligibilitatea dosarelor de candidatură PA-MERAS an universitar 2017-2018.

Rezultate evaluare