Centrul de Învățământ la Distanță și Învățământ cu Frecvență Redusă (CIDIFR)  funcționează în cadrul Universității Transilvania din Brașov. În universitate, toate activitățile educaționale, manageriale și administrative desfășurate în cadrul programelor de studii în forma de  Învățământ la Distanță (ID) și în cea de  Învățământ cu Frecvență Redusă (IFR) se derulează conform Regulamentului de organizare și funcționare a CIDIFR, varianta în vigoare fiind cea validată de Senatul Universității în ședința din 26.07.2023.

Misiunea CIDIFR constă în coordonarea tuturor activităților de Învățământ la Distanță (ID) și Învățământ cu Frecvență Redusă (IFR) din Universitatea Transilvania din Brașov, în scopul asigurării unui standard pedagogic de calitate, recunoscut în instituția gazdă și în țară, și în furnizarea unor programe de instruire valoroase atât din punct de vedere științific, cât și metodologic.

Conform Legii educației naționale nr.1/2011, studiile universitare la formele ID și IFR se pot organiza numai în regim de finanțare cu taxă. Taxa de studii reprezintă contravaloarea tuturor serviciilor oferite studentului de către instituția de învățământ superior în cadrul programului de studii.

Documente ale CIDIFR